poniedziałek, 29 września 2014

IAA Nutzfahrzeuge 2014



W Hanowerze trwa właśnie jedna z największych światowych wystaw motoryzacyjnych – 65. Międzynarodowe Targi Samochodów Użytkowych (Internationale Automobil-Ausstellung Nutzfahrzeuge, IAA Nutzfahrzeuge). Jej organizatorem jest niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Motoryzacyjnego (Verband der Automobilindustrie), które przygotowuje też frankfurckie targi samochodów osobowych (IAA PKW).

Tegoroczne targi trwają w dniach 25 września – 2 października. Głównym przedmiotem wystawy są wszelkiego rodzaju ciężarówki, ciągniki siodłowe, przyczepy, naczepy, samochody dostawcze, autobusy, żurawie, gruszki do betonu… Oczywiście są także zabudowy do wyżej wymienionych pojazdów, części, akcesoria, serwis i inne usługi, wydawnictwa motoryzacyjne, a nawet coś dla kolekcjonerów – stare samochody i modele.

W Hanowerze można zapoznać się z najnowszymi produktami czołowych marek, takich jak Renault, Man, Scania, Volvo, Volkswagen, Daf, Iveco i innych. Warto zwrócić uwagę także na polskich wystawców. Na pierwszy plan wśród nich wysuwa się producent pojazdów transportu zbiorowego – Solaris i znany z przyczep i naczep ciężarowych Wielton. Te ostatnie produkty są też domeną Demarko Special Trailers, natomiast Ster wytwarza siedzenia do tramwajów i autobusów. Nie brakuje też producentów zabudów takich jak Bemet, CMS Auto, Auto-Cuby, KH-Kipper i Lamar.

 

Targi IAA Nutzfahrzeuge są także miejscem rozdania nagród za Ciężarówkę Roku i Samochód Dostawczy Roku. Tytuły te są przyznawane w ramach międzynarodowych konkursów, których jurorami są dziennikarze motoryzacyjni z ponad 20 państw. Ciężarówką Roku 2015 został Renault Trucks T, zaś Samochodem Dostawczym Roku – Iveco Daily.

 

poniedziałek, 22 września 2014

Wózek magazynowy Still FM-X - czy zostanie Dobrym Wzorem?



Wróćmy do wzornictwa maszyn – pojawił się nie byle jaki powód, by ponownie doń nawiązać. Wózek widłowy Still FM-X został mianowicie nominowany do nagrody Dobry Wzór 2014.

Dotychczas była tu mowa o zagranicznych konkursach wzornictwa. Teraz można wreszcie napisać o polskim. Dobry Wzór to organizowany od 1994 r. ogólnopolski konkurs Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Początkowo był ukierunkowany wyłącznie na polskie produkty. Od 2006 r. mogą w nim uczestniczyć także produkty zagraniczne, a od 2010 r. również usługi. W dotychczasowych 20 edycjach IWP nadał certyfikat Dobrego Wzoru 473 produktom i 4 usługom.

Co roku eksperci IWP obserwują rynek, aby nominować najciekawsze produkty i usługi do udziału w finale. Nagrody są przyznawane w 7 kategoriach: sfera domu, sfera pracy, sfera publiczna, sfera usług, nowe technologie, grafika użytkowa i opakowania oraz nowe materiały.

Still FM-X to elektryczny wózek magazynowy typu reach truck z fotelem dla operatora i przesuwnym masztem, o udźwigu do 1 tony i wysokości podnoszenia aż do 13 metrów. Jedną z jego zalet jest system aktywnej stabilizacji masztu (ALS), który redukuje wibracje masztu podczas podnoszenia ładunku na dużą wysokość. Jest to znaczne usprawnienie pracy, ponieważ operator może kontynuować przeładunek, nie czekając, aż maszt przestanie drgać.

Zwycięzców poznamy 23 października – w tym dniu w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu. Tego samego dnia zostanie również przyznany tytuł Wzoru Roku. Jest to nagroda specjalna ministra gospodarki, którą co roku otrzymuje tylko jeden produkt.

poniedziałek, 15 września 2014

Las wysięgników w Hohenroda




Na targach budowlanych i rolniczych często są wystawiane podesty ruchome. Nie znaczy to jednak, że ich producenci nie mają własnych targów specjalistycznych. Taka impreza odbyła się w miniony weekend w Niemczech. Mowa o Platformers’ Days w Hohenroda (Hesja).

Targi Platformer’s Days są określane jako najważniejsza wystawa podnośnikow i urządzeń dźwignicowych w Europie Środkowej. Przedmiotem targów jest praktycznie wszystko, co wiąże się z pracami na wysokości: wspomniane już podesty ruchome, rusztowania, windy, żurawie samochodowe, wózki widłowe itp. Nie brak także akcesoriów związanych z bezpieczeństwem pracy, akumulatorów, olejów i smarów, usług finansowych i innych.

Tak, jak w poprzednich latach, i tym razem w Hohenroda pojawili się czołowi producenci wymienionego wyżej sprzętu, w tym Genie, JLG, John Deere, Krone, Manitou, Merlo, Snorkel, Airo, Palfinger, Tadano i Kalmar. Ich maszyny brały udział w pokazach pracy, a odwiedzający mieli też możliwość samodzielnego przetestowania sprzętu. 

Choć organizatorzy targów nie podali jeszcze oficjalnego podsumowania, wiadomo już, że deszczowa pogoda nie zniechęciła odwiedzających i można spodziewać się rekordu.

poniedziałek, 8 września 2014

Steinexpo 2014




Jak wyglądają targi budowlane? W halach czy pod gołym niebem, zawsze podobne do siebie rzędy stoisk i place demonstracyjne… A jednak nie zawsze. W zeszłym tygodniu (3-6 września) w niemieckim Nieder-Ofleiden (Hesja) odbyły się targi maszyn budowlanych i górniczych Steinexpo, których areną stał się największy w Europie kamieniołom bazaltu Homberg (160 ha powierzchni, ok. 800000 ton bazaltu rocznie).

Steinexpo to targi organizowane w cyklu trzyletnim, a ich historia jest od początku związana z kamieniołomem Homberg. W tym roku odbyły się po raz dziewiąty. Miejsce, w którym rozgrywają się wydarzenia, zapewnia wystawcom zarówno naturalne warunki pracy maszyn, jak i dużą przestrzeń. Dzięki temu organizatorzy targów skupiają się przede wszystkim na aspekcie demonstracyjnym.

Sprzęt wystawiany na Steinexpo to przede wszystkim maszyny do wszelkiego rodzaju prac górniczych, w tym wierceń, robót strzałowych, pozyskiwania, transportu i obróbki kruszyw. Są tu także maszyny wyburzeniowe i recyklingowe. W niemieckim kamieniołomie swoje produkty prezentują takie firmy jak Atlas Copco, Bobcat, Case CE, Doosan, Furukawa, Hyundai, JCB, Liebherr, Metso, Powerscreen, Sandvik, Terex, Volvo CE i Wirtgen.

W tak imponującej scenerii producenci maszyn po prostu musieli wyeksponować to, co mieli największego. Doosan przywiózł m. in. 58-tonową koparkę gąsienicową DX530NLC-3. Sandvik zaprezentował mobilną kruszarkę gąsienicową z przesiewaczem UH450E. Jedną z największych maszyn wystawionych w Homberg była koparka górnicza Liebherr R9150 o masie 100 ton. Występ na Steinexpo był jej europejskim debiutem.

poniedziałek, 1 września 2014

O wózkach widłowych po cichu, czyli Quiet Mark



Hałas to także forma zanieczyszczenia środowiska. W różnych przejawach występuje on praktycznie wszędzie, gdzie pracują jakiekolwiek maszyny i urządzenia. Nie znaczy to jednak, że nie da się z nim walczyć. 

W Wielkiej Brytanii istnieje organizacja UK Noise Abatement Society, której celem jest ograniczanie hałasu. Jednym z obszarów jej działalności jest promowanie produktów przyjaznych dla uszu, które wyróżnia oznaczeniem Quiet Mark.

Quiet Mark mogą otrzymać bardzo różnorodne produkty, od zwykłych artykułów gospodarstwa domowego po specjalistyczne drzwi dźwiękoszczelne. Na liście organizacji są nawet rzeczy, które w żaden sposób nie kojarzą się z ciszą, np. piły łańcuchowe, pralki, instrumenty, kosiarki i… budziki. Nie brak też różnego rodzaju maszyn. Wśród nich warto wspomnieć o trzech wózkach widłowych, które w tym roku zostały uznane za godne oznaczenia.
Wózki Cargotec serii E to elektryczne wózki widłowe o udźwigu do 2 ton, montowane na ciężarówkach. Są przeznaczone do użytku wewnątrz budynków, w szczególny sposób do przeładunku dostaw w nocy, gdy ograniczenie hałasu jest priorytetem. Poziom emitowanego przez nie hałasu nie przekracza 60 dBA.
Dwie pozostałe wyróżnione maszyny to wózki paletowe Toyota: BT Levio LWE200 Silent i BT Lifter LHM230 Silent, obydwa o takim samym poziomie hałasu, jak Cargotec E. Już nazwa modelu wskazuje na to, czego można się spodziewać. Pierwszy z nich posiada napęd elektryczny, drugi jest wózkiem ręcznym. LWE200 ma udźwig do 2 ton, LHM230 – do 2,3 tony.