czwartek, 20 sierpnia 2015

Best German Brands 2015



Na blogu już nie raz była mowa o rankingach sporządzanych przez Interbrand: Best Global Brands i Best Global Green Brands. Interbrand przygotowuje także zestawienia dla poszczególnych krajów ważnych dla światowej gospodarki. Jak wygląda taki ranking dla Niemiec i jakie miejsce zajmują w nim marki maszynowe i motoryzacyjne?

Best German Brands to ranking zbudowany podobnie, jak Best Global Brands. Jest to lista 50 największych marek Niemiec uszeregowanych według wartości. Pierwsza dziesiątka wygląda następująco:

  1. Mercedes-Benz – 25,438 mln euro
  2. BMW – 25,195 mln euro
  3. Deutsche Telekom – 12,923 mln euro
  4. SAP – 12,846 mln euro
  5. Volkswagen – 10,161 mln euro
  6. Audi – 7,283 mln euro
  7. BASF – 7,011 mln euro
  8. Siemens – 6,424 mln euro
  9. Bayer – 6,276 mln euro
  10. Allianz – 5,706 mln euro

 Jak widać, pierwsza dziesiątka w dużym stopniu odzwierciedla to, z czym kojarzy się niemiecka gospodarka – przemysł motoryzacyjny. Dwa pierwsze miejsca zajmuje Mercedes-Benz i BMW, i tylko te marki mają wartość przekraczającą 20 mln euro. Z kolei na piątym i szóstym miejscu Volkswagen sąsiaduje z Audi. W dziesiątce znalazły się też firmy komunikacyjne (Deutsche Telekom), informatyczne (SAP), chemiczne (BASF), elektrotechniczne (Siemens), farmaceutyczne (Bayer) i ubezpieczeniowe (Allianz). 

Poza pierwszą dziesiątką znaleźli się tacy przedstawiciele branży motoryzacyjnej jak Porsche (12; 5,312 mln euro) i Man (19; 1,65 mln euro), a także producent elektronarzędzi, sprzętu AGD i maszyn przemysłowych Bosch (14; 3,051 mln euro). Jest także Linde (20; 1,634 mln euro), lecz jako firma zajmująca się gazami technicznymi; producent wózków widłowych Linde Material Handling należy od 2006 r. do konceru Kion.

wtorek, 4 sierpnia 2015

100000 ładowarek teleskopowych JLG



Producenci maszyn budowlanych lubią okrągłe liczby i jubileusze. Od czasu do czasu raczą nas wiadomością o kolejnym sukcesie. Tym razem gratulacje przyjmuje JLG: z jego zakładów wyjechało już 100000 ładowarek teleskopowych, co zostało ogłoszone na targach Intermat. 

JLG to amerykański producent podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych, należący do Oshkosh Corporation. Nazwa marki pochodzi od inicjałów założyciela, Johna Landisa Grove, wynalazcy i przemysłowca. W 1947 r. założył on Grove Manufacturing Company, która jako pierwsza  produkowała żurawie hydrauliczne (do tej pory istnieje marka żurawi Grove, należąca obecnie do Manitowoc). 

W 1969 r. Grove, sprzedawszy firmę, został współzałożycielem Condor Industries. Nowe przedsiębiorstwo wkrótce wsławiło się platformami roboczymi, a w 1973 r. zostało przemianowane na JLG Industries. W tym samym roku powstał pierwszy podnośnik nożycowy JLG.

Jak na tak bogatą historię JLG ma w ofercie ładowarki teleskopowe stosunkowo od niedawna: w 1999 r. własnością JLG Industries stał się Gradall, producent tych pojazdów. Już w 2002 r. JLG poszerzył asortyment m. in. o ładowarki z napędem na cztery koła. Z kolei w zeszłym roku na targach Conexpo JLG obchodził 45-lecie innowacyjności.

JLG postanowił uczcić jubileusz dwoma modelami specjalnymi, G10-55A i 4017RS. Ten drugi zostanie wystawiony na aukcji charytatywnej w październiku, a środki zostaną przekazane organizacji wybranej przez zwycięzcę aukcji. Zanim jednak do tego dojdzie, maszyny te wezmą udział w demonstracjach w europejskich i amerykańskich oddziałach JLG.

wtorek, 28 lipca 2015

Galeria Intermasz



Zapraszam na dalszy ciąg wspomnień związanych z poznańskimi targami Intermasz.

Nie sposób przeoczyć produkty nagrodzone złotym medalem – tu obudowy Kopras. 

Potężna spycharka Dressta TD-20M…

…i małe, ale zwrotne przecinarki do cięcia nawierzchni Wacker Neuson.

W pierwszym dniu targów było stosunkowo niewielu odwiedzających – dzięki temu można było swobodnie podejść do każdej maszyny.

Mały, zgrabny walec ręczny Mikasa

Największe koparki wystąpiły w halach

Grupa maszyn Doosan

Potężne nożyce wyburzeniowe

Na targi przyleciał nawet… wiatrakowiec. Jest to polski prototyp CODEN wystawiony przez firmę Astromal – producenta laminatów poliestrowo-szklanych, który przyczynił się do jego powstania.

Maszyny budowlane na głównym placu MTP to żadna nowość.